“Καθάρισε” νωρίς ο Απόλλωνας Δοκιμίου

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας της ΕΠΣΝΑ πέτυχε ο Απόλλων Δοκιμίου, που κέρδισε στο γήπεδο “Λεωνίδας Ζαχαράκης” τον Απόλλωνα Θέρμου 1957 με 4 – 0.
Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την ομάδα του Θόδωρου Λαυράνου στους 7 βαθμούς, ενώ στον 1 βαθμό έμεινε ο Απόλλων Θέρμου 1957.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με σουτ του Λάμπρου Πεσλή. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με το Χάσκαρη στο 7ο λεπτό και με τη συμπλήρωση 15 λεπτών ο Πεσλής με νέο σουτ έκανε το 2 – 0. Στη συνέχεια ο Γιαννακόπουλος προσπάθησε να σκοράρει, όμως σε μία περίπτωση νικήθηκε από τον Κούντρα και σε δύο ακόμα η μπάλα πέρασε άουτ και το 2 – 0 παρέμεινε στο ημίχρονο.
Στο 51΄ μετά από γύρισμα του Πεσλή ο Αποστόλης Κορομηλάς με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα να βρει αρχικά στο δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα. Το τελικό 4 – 0 διαμόρφωσε στο 73΄ ο Γιαννακόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η φάση του αγώνα. Στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι κάνουν το 2 – 0 και ουσιαστικά μετατρέπουν σε τυπική διαδικασία την αναμέτρηση.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Με δύο γκολ, μία ασίστ και συμμετοχή σε πολλές επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων ο Λάμπρος Πεσλής ξεχώρισε και βοήθησε σημαντικά να έρθει η νίκη με το εμφατικό 4 – 0.

Το φιλμ του αγώνα.

3΄ Γκολ. Πάσα του Δαλαγιώργου στον Πεσλή που με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.
7΄ Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από το Μπίστα ο Χάσκαρης βγήκε απέναντι στο Δημητρίου, αλλά έχασε το κοντρόλ και όταν επιχείρησε το πλασέ μάζεψε ο Δημητρίου.
15΄ Γκολ. Ο Πεσλής κάνει ατομική ενέργεια και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2 – 0.
18΄ Σουτ του Γιαννακόπουλου μπλόκαρε ο Κούντρας.
27΄ Ο Γιαννακόπουλος κάνει την προσποίηση και το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
42΄ Δυνατό σουτ του Γιαννακόπουλου η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
44΄ Πάσα του Πεσλή στο Χρήστο Γκουρνέλο που κέρδισε τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ που επιχείρησε δεν ήταν καλό και μάζεψε ο Κούντρας.
48΄ Σουτ του Κόκκοτου η μπάλα έφυγε άουτ.
51΄ Γκολ. Ο Πεσλής κλέβει τη μπάλα, βγάζει συρτή σέντρα από δεξιά και από την αριστερή πλευρά ο Αποστόλης Κορομηλάς με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα να βρει στο αριστερό δοκάρι του Κούντρα και να καταλήξει στα δίχτυα για το 3 – 0.
59΄ Γύρισμα του Κοντοπάνου από δεξιά ο Γιαννακόπουλος από καλή θέση σούταρε άουτ.
70΄ Αντεπίθεση με τον Πεσλή που βγαίνει απέναντι από τον Κούντρα, πλασάρει και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
73΄ Γκολ. Λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων η μπάλα έφτασε στο Γιαννακόπουλο που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4 – 0.
77΄ Κάθετη του Κοσμά στον Πεσλή που έκανε διαγώνιο σουτ και έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Γκουρνέλος.
80΄ Φάουλ του Κοθρούλα η μπάλα έφυγε άουτ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Θόδωρος Λαυράνος): Δημητρίου, Τσακανίκας Ι., Κορομηλάς Α. (67΄ Κοκώνης), Γαρούφης (60΄ Κρανιάς), Καταρέλος, Δαλαγιώργος, Γκουρνέλος Χ., Κορομηλάς Φ., Πεσλής, Γιαννακόπουλος (74΄ Κοσμάς), Κοντοπάνος (74΄ Αλομπισάτ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Μόρις Τσίβιτς): Κούντρας (75΄ λ.τ. Γκουρνέλος Δ.), Χάσκαρης, Βλαχόπουλος, Καζανάς, Κολύδας, Κόκκοτος, Κουκιάς (46΄ Σαγάνας), Μπίστας, Μαραγιάννης Β. (46΄ Λαυρεντάκης), Κοθρούλας, Γιαννακίδης.