Απόδραση από τον Αστακό

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Α΄ Κατηγορίας της ΕΠΣΝΑ παρέμεινε ο Παναγρινιακός, που κέρδισε στον Αστακό τον τοπικό Ηρακλή με σκορ 1 – 0.
Η ομάδα του Λάκη Παπαχρήστου δυσκολεύτηκε απέναντι στη μοναδική ομάδα που την έχει κερδίσει τη φετινή χρονιά και έχει πετύχει το μοναδικό γκολ που δέχτηκε ο Παναγρινιακός, όμως πήρε τη νίκη με γκολ που σημείωσε ο Μάνος Κούσης στο 78ο λεπτό.
Στα πρώτα 15 λεπτά ο Παναγρινιακός πίεσε, όμως δεν απείλησε την εστία του Κατερινόπουλου. Την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα την είχαν οι γηπεδούχοι με σουτ του Ζαφείρη από πλάγια θέση που έδιωξε ο Κώστας Μπαλάφας. Ένα λεπτό αργότερα ο Παναγρινιακός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βασιλόγιαννη από το Μπαρμπαρούση, με τους ανθρώπους του Ηρακλή να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση. Στο 26΄ ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε το πέναλτι, όμως ο Κατερινόπουλος έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα. Στην τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου στο σουτ του Βασιλάρη στο 42΄ η μπάλα έφυγε άουτ και το 0 – 0 παρέμεινε.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. 10 δευτερόλεπτα μετά το πρώτο σφύριγμα ο Βασιλόγιαννης έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές στη συνέχεια και στο 78΄ ήρθε το γκολ του Παναγρινιακού με κεφαλιά του Κούση μετά από σέντρα του Καλοκαίρη. Το γκολ αφιερώθηκε στο Σπύρο Κάππα, που χάνει το υπόλοιπο της σεζόν λόγω του τραυματισμού του στο γόνατο. Ο Παναγρινιακός στη συνέχεια προσπάθησε να “κλειδώσει” τη νίκη χωρίς να τα καταφέρει και στο 90ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν και να ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Ο Φώτης Μπαλάφας έκανε όμορφη ενέργεια και πλάσαρε από κοντά, ο Κώστας Μπαλάφας βρήκε τη μπάλα, που χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Το φιλμ του αγώνα.

23΄ Εκτέλεση φάουλ του Κώστα Κοκώνη η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Ζαφείρης μόνος του από πλάγια θέση σουτάρει και διώχνει ο Κώστας Μπαλάφας.
24΄ Ο Τσοπλάκος υποδεικνύει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαρμπαρούση στο Βασιλόγιαννη μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους των γηπεδούχων.
26΄ Ο Βασιλόγιαννης εκτελεί το πέναλτι και διώχνει ο Κατερινόπουλος.
42΄ Διαγώνιο σουτ του Βασιλάρη η μπάλα έφυγε άουτ.
46΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναγρινιακό. Κεφαλιά πάσα του Κλειτσίκα στο Βασιλόγιαννη που έκανε το σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ.
46΄ Σουτ του Φώτη Μπαλάφα απέκρουσε ο Κώστας Μπαλάφας.
49΄ Σέντρα του Νάκου κεφαλιά του Βασιλόγιαννη η μπάλα έφυγε άουτ.
52΄ Πάσα του Καλοκαίρη στον Κούση που έκανε την προβολή και έδιωξε ο Κατερινόπουλος.
65΄ Φάουλ του Νάκου η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
75΄ Εκτέλεση φάουλ του Κώστα Κοκώνη έδιωξε σε κόρνερ ο Κώστας Μπαλάφας.
78΄ Γκολ. Σέντρα του Καλοκαίρη ο Κούσης με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 – 1.
84΄ Ο Βασιλόγιαννης σκοράρει, αλλά υποδεικνύεται οφσάιντ.
86΄ Σουτ του Αντωνόπουλου η μπάλα κόντραρε στον Ταφάνι.
88΄ Διαγώνιο σουτ του Νάκου έδιωξε δύσκολα ο Κατερινόπουλος.
90΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σέντρα του Κώστα Κοκώνη ο Φώτης Μπαλάφας με τακουνάκι φέρνει τη μπάλα μπροστά του, πλασάρει, ο Κώστας Μπαλάφας βρίσκει με το πόδι, η μπάλα χτυπάει στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια μαζεύει ο Κώστας Μπαλάφας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Γιάννης Λιάκας): Κατερινόπουλος, Κοκώνης Κ., Λιβάνης Π., Ταφάνι, Κωνσταντίνου, Παχής, Ζαφείρης, Κοντοζήσης (76΄ Αποστολάκης), Κοτρότσος, Μπαλάφας Φ., Μπαρμπαρούσης.

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Μπαλάφας Κ., Μπούρος (60΄ Γκόλιας), Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Φραγκούλης Α., Κλειτσίκας (93΄ Κοκώνης Ν.), Βασιλάρης (85΄ Αντωνόπουλος), Ψηφής, Κούσης, Νάκος, Βασιλόγιαννης (89΄ Φραγκούλης Σ.).