Πρώτη νίκη με τεσσάρα για τον Απόλλωνα Θέρμου 1957

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣΝΑ πέτυχε ο Απόλλων Θέρμου 1957 επικρατώντας στην έδρα του με 4 – 0 του Αστέρα Μεσολογγίου.
Οι γηπεδούχοι με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου πήραν μεγάλο προβάδισμα νίκης και στο δεύτερο μέρος πέτυχαν δύο ακόμα τέρματα σε ένα τρίλεπτο φτάνοντας σε μια ευρεία νίκη.
Ο Καμζέλας άνοιξε το δρόμο για τη νίκη του Απόλλωνα με τέρμα που σημείωσε στο 35ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σπυριλιώτης διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και το 2 – 0 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Γιάννης Ντζιβανάκης προσπάθησε να αλλάξει πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι με τέρματα του Ρεπανίδα στο 72΄ με πέναλτι και στο 75΄ έφτασαν στο τελικό 4 – 0.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Κώστας Γιωτόπουλος): Κούντρας, Καλλιακμάνης, Γκουτσέλης, Μπίστας, Ψηλός, Προβίδας (77΄ Κόκκοτος), Ρεπανίδας, Καμζέλας, Κακούρης, Τζουλιάνο Μούτσα (46΄ Σέρτζιο Μούτσα), Σπυριλιώτης (77΄ Ρόκκος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιάννης Ντζιβανάκης): Πολίτης, Διαμαντόπουλος (53΄ Ντζελέπης), Μπαρμπαρούσης, Παναγιωτόπουλος, Ντίμο, Μακρής (71΄ Σχώρης), Βρέττας (53΄ Μάκα), Τριφιάτης (82΄ Κουμπαρούλης), Γαβρίνας, Λούζι, Ρούσσης (53΄ Στάθης).